ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA TEDAVİSİ

Eskiden diş kaplaması olarak kullanılan porselen yerine teknolojinin gelişmesi ile, artık zirkonyum kullanılabilmektedir. Geniş çürüklerin restore edildiği, kanal tedavisi yapılan ve doku harabiyeti sebebiyle kaplama yapılması gereken dişlerde uygulanabilecek en uygun materyaldir .Doku uyumunun çok iyi olması, eskiden uygulanan kaplamalara kıyasla daha estetik ve sağlıklı  bir materyal olması zirkonyumun tercih edilme sebebidir.

İçinde metal barındırmaması ve diş renginde olması sayesinde oldukça estetik sonuçlar elde edilebilirken, arka dişlerde de hem estetikten taviz vermeyen hem de dayanıklılığı çok yüksek köprü ve kaplamaların yapımında kullanılabilen diş eti ve doku uyumu çok yüksek bir materyaldir.

Zirkonyum, kron veya köprülerin uygulanacağı dişlerin basamaklı olarak hazırlanması ve zirkonyumun tam bir doku uyumu sağlaması sayesinde artık hem daha sağlıklı hem de daha estetik dişlerin yapılmasına olanak veren bir materyal olarak kliniğimizde de çokça tercih ediliyor.

Kliniğimizde zirkonyum dişlerin yapımında işlemin başından sonuna kadar Bilgisayarlı tarama teknolojisi kullanılmaktadır. Bilgisayarlı tarama teknolojisi sayesinde hem daha uyumlu dişler elde edilir hem de eskiden ortalama 10-15 gün süren bekleme süresi sadece 1 güne indirilir. Ağızdan, eski yöntemde olduğu gibi, silikonla ölçü almak yerine tamamen bilgisayarla, zahmetsiz, ayrıntılı ve hatasız yapılan tarama işlemiyle ağzın ve dişlerin durumu dijital ortama aktarılır. Alınan bu dijital ölçüye göre zirkonyum dişler, bilgisayarla ve çok çok hassas  olacak şekilde hazırlanır. Eski yöntemde ön planda olan insan faktörü ortadan kaldırılarak hata riski en aza indirgenir.

Bu  teknoloji ile hazırlanan zirkonyum dişlerin kullanımı ile ,  eski porselen kaplamalar neticesinde sıkça oluşan diş etlerindeki morarmaların, diş etinin altından yansıma yapan metalin griliğinin ve metal korozyonu sonrasında sağlığı bozulan diş etlerinin önüne geçilmiş olunur. Tam uyumlu ve ağız içi kuvvetlere karşı oldukça dayanıklı olan zirkonyum dişler sayesinde, kaplamaların uygulandığı dişlerin sağlığı uzun yıllar devam ettirilir.

zersizi bırakın.