KANAL TEDAVİSİ

İlk kez mi kanal tedavisi yaptıracaksınız?

Eğer öyleyse endişelenmenize gerek yok. Her yıl milyonlarca diş doğru yapılmış kanal tedavileri sayesinde çekilmekten kurtarılabiliyor. Diş hekimi korkusu ile özdeşleştirilen bu tedavi güncel anestezi ve tedavi teknikleri ile tamamen ağrısız bir şekilde halledilebiliyor.

Dişlerimizin içinde beyaz mine tabakası altında, sinir ve kan damarlarını içeren, dişlerimizin beslenmesini sağlayan, pulpa diye adlandırılan yumuşak bir doku bulunmaktadır. Bu damar-sinir paketlerini içeren doku; büyük çürükler, diş kırıkları ve bakımsız, eski dolgular sebebiyle hastalanabilir.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanır?

İlk aşamada hastalar şiddetli, ağrılar veya sıcak-soğuğa duyarlılık, çiğnemede hassasiyet gibi faktörler sebebiyle sıkıntı çekerler. Eğer zamanında müdahale edilmezse rahatsızlanan dişler ölebilir. Bu aşamada ağrı geçici olarak kesildiği için hastalar yanılabilir ve diş hekimi ziyaretleri daha da geciktirilebilir. Doğru şekilde gerçekleştirilmiş kanal tedavileri sayesinde dişimiz etkili bir çiğneme fonksiyonuna ve doğal bir görünüme sahip olarak ağzımızda uzun yıllar kalması mümkündür. Kliniğimizde dişin durumuna göre bir ya da iki seansta gerçekleştirilen kanal tedavileri sayesinde hastalarımız doğal dişlerini kaybetmek zorunda kalmıyor.

Ayrıca gelişen modern teknikler ve diş anestezileri sayesinde sanılanın aksine artık kanal tedavileri sırasında hastaların çoğu tamamen rahat olduklarını belirtiyorlar ve sağlıklı bir şekilde uzun süreler kendi dişlerini kullanabiliyorlar.