ESTETİK DOLGU

Dişlerde oluşan madde kayıplarının (çürük, kırıklar, kanal tedavileri) ,lazer kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak ağızda yapılan dolgulardan farklı olarak, laboratuvarda hazırlanan en başarılı ve gelişmiş estetik dolgu tipidir.

Estetik Porselen dolguların (inlay-onlay) avantajları nelerdir?

Estetik Porselen dolgu olarak da adlandırılan inley/onley dolgular hem yapısal, hem geri kalan diş dokusunu koruma hem de estetik özellikleri açısından geleneksel yöntemlerle uygulanan dolgulara kıyasla başarı göstermektedir. İnley/onley dolgular için dişler hazırlanırken sadece çürük ve zarar görmüş diş kısmı uzaklaştırılır ve üzerine gelecek olan laboratuvarda hazırlanmış olan parça ile geri kalan sağlıklı dişin doğal sınırları devam ettirilerek hem estetik bir sonuç elde edilir hem de fonksiyon esnasında dişin orijinal haline çok yakın bir durum oluşturularak restorasyondan alınacak verim arttırılmış olunur.

Estetik porselen dolgular (inlay-onlay)bilgisayarlamı hazırlanıyor?

İnley/onley estetik dolguların tercih edilmesinde ve eski tip dolgulara göre tercih edilme sebeplerinden biri dijital olarak ağzın taranmasıyla bilgisayar destekli cihazlar ve yazılımlar ile hazırlanmasıdır. Bu sayede hem hazırlanan parçanın, estetik dolgu yapılacak diş ve kontak halinde olduğu diğer dişlerle uyumu mükemmel şekilde sağlanır hem de ağızda ışıkla sertleşen dolgularda meydana gelen ve sertleşme esnasında oluşan büzülmeler sonucu ortaya çıkan mikroaralıkların önüne geçilmiş olunur. Bu sayede zamanla dolgu ve diş arasına sızabilecek tükürük içeriği ve bakteri girişi önlenerek dişin sağlığı çok uzun yıllar devam ettirilir ve seconder çürüklerin oluşma riski azaltılır.

Eski dolgumun arasına yemek kaçıyor, çözümü varmı?

Estetik porselen dolgular kompozit dolgulara nazaran dişi hem estetik hem de mekanik olarak çok daha iyi korurlar. Kenar uyumları ve özel yapıştırma tekniği sayesinde de dişi restore ederken diş eti sağlığı açısından da tam bir koruma sağlar. Özellikle yan diş yüzeyine teması olan dolgularda araya yemek artığı girmeyecek şekilde bilgisayarda hazırlanmaları diş eti sağlığına büyük katkı sağlarlar. Eskiden yemek artığının, yapılan dolguların arasına sıkıştığı durumlarda dişe kaplama yapmak zorunda kalıyorken, estetik porselen dolgunun bilgisayarda hazırlanması ile bu sorunun üstesinden dişi koruyarak kolayca gelebiliyoruz.

Geniş çürükler ve kanal tedavisi sonrası büyük harabiyete uğramış dişlerde kaplamalara çok ciddi bir alternatif oluşturan bu dolgular dişten daha fazla madde kaybetmeye gerek kalmadan, dişi mekanik olarak destekleyen ve görünümünü yeniden kazanmasını sağlayan en iyi seçenektir.