DİŞ BEYAZLATMA

Sağlıklı ve güzel görünen dişler, güzel bir yüz ve gülüşün vazgeçilmezidir. Dişlerin beyaz olması aynı zamanda güzel bir gülüşün ilk ifadesidir. Dişlerin beyazlatılması için en sık kullanılan yöntem bleaching işlemidir. Bu işlemde dişlerin üstündeki yüzeysel lekeler mekanik olarak temizlendikten sonra, ortaya çıkan dişin tabii renginin açılması hedeflenir.

Diş beyazlatma işlemi hidrojen peroksit bazlı kimyasal ajanlarla gerçekleştirilmektedir. Hidrojen peroksit yapılan mekanik temizlikten sonra dişin derinlemesine nüfuz ederek renklendiricilerin mineden sökülüp atılmasını sağlar. Hasta beklentilerine göre bir ya da iki seans uygulanabilmektedir. Seanslar ortalama bir saat sürmektedir. Hastaların çoğu ilk seans tamamlandıktan sonra sonucu gayet tatmin edici bulduklarını söylemektedirler.

Beyazlatma işleminden önce ağızda bulunan çürüklerin temizlenip dolgularının yapılması önerilir. Aksi halde mevcut çürük dişlerde hassasiyetler gelişebilir.Bunun dışında ağızda bulunan eski dolgular ya da porselen kaplamaların rengi bu işlemle değiştirilemediği için tekrarlanmaları gerekebilir.

Diş beyazlatma işleminde kimyasal olarak hidrojen peroksit kullanılmakla beraber kullanım şekilleri temelde 2’ye ayrılır:

Ev tipi beyazlatma:

%5-8 arası hidrojen peroksit içerirler. Kullanımı 2 ila 3 hafta arası sürmektedir. Sonuçları tatmin edici olmasına rağmen kullanımında talimatlara uyup diş etine değmemesi sağlanmalıdır. Aksi durumda geri dönüşü zor olan diş eti tahribatlarına neden olunabilir

Ofis tipi beyazlatma:

%35-45 arası hidrojen peroksit içerirler. Kullanımı kesinlikle profesyoneller tarafından olmalıdır. 2 tip uygulaması vardır:

A.) Diş yüzeyini beyazlatma uygulaması

Bleaching(diş beyazlatma) işleminde en sık başvurulan yöntem budur kimyasal işlemin etkisini arttırmak ve ağartma süresini kısaltmak için  Laser  veya  Bleaching ışık cihazı kullanılmaktadır.

B.) Kanal tedavisi görmüş zamanla koyulaşmış dişlerin renginin açılmasında

Bu tip dişlerin arkasından dolgular kaldırılarak dişin içine etken ilaç konulur ve de 24-48 saat bekletilir. Bu sürenin sonunda, istenen renge ulaşılınca, tekrar dolgu yapılarak işlem sonlandırılır. Eğer ön dişinizde eskiden yapılmış bir kanal tedavisi varsa bu şekilde diğer dişlerinizle aynı renge getirilebilir.

Kliniğimizde ofis tipi beyazlatma ile ev tipini kombine olarak kullanmaktayız. Eğer mevcut bir kanal tedavili diş varsa internal bleaching de bu 2 yönteme ilave edilebilmektedir. Beyazlatma kürü olarak adlandırdığımız bu 3’lü kombinasyonla maximum beyazlığı hedeflemekteyiz.

Diş beyazlatmanın (Bleaching) dişlere zararı varmı?

Beyazlatma işleminin dişlerde kalıcı bir zararı yoktur fakat sıklıkla ilk 12 saat dişlerde hassasiyetlere neden olmaktadır. Bu hassasiyetler mine yüzeyinde gerçekleşmiş tepkimelerden kaynaklanmaktadır. Diş eti çekilmesi neticesinde kök yüzeyleri açığa çıkmış bireylerde kök yüzeyine etken maddenin değmesinden kaçınılmalıdır. Hamilelerde beyazlatıcı ajanların kullanımına yönelik çalışmalar kısıtlı olduğundan kullanımını tavsiye etmiyoruz

Diş beyazlatma kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma işlemi kalıcı sonuçlar vermekle beraber kötü ağız hijyenine, diyete ya da tütün mamullerinin kullanımına bağlı olarak geri dönebilmektedir. Bu durumda tekrarlanması mümkün olsa da yeterli özeni gösteremeyen hastalara alternatif estetik çözümleri sunmayı tercih ediyoruz