SİNÜS LİFTİNG

Sinüs lifting operasyonu, üst çenenizde azı dişler bölgesine uygulanan kemik ilave etme işlemidir. Bu işlemde, burnunuzun iki yanında uzanan maksiller sinüslerimize kemik eklenir. Neticede sinüs tabanı daha yukarıda konumlandığı için lifting tabiri kullanılır

Üst çene büyük azı dişlerin uzun süreli eksiklikleri sonucu sinüs boşlukları büyüyerek mevcut kemiğin azalmasına neden olurlar. Bu operasyonla sinüsler eski konumlarına alınarak genişlemeleri sonucu kaybedilen kemik geri kazanılmış olur

İşlem bölgesinin diş çekimindekine benzer şekilde uyuşturulması yeterli olmaktadır ve aynen diğer rutin dental müdaheleler gibi diş hekimi koltuğunda yapılmaktadır. Operasyon 30-45 dakika sürer postoperatif olarak ekstra dikkat edilmesi gereken talimatları vardır.

Sinüs Lifting operasyonundan sonra dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Operasyondan sonra ilk birkaç ay bölgenin iyileşmesi ve eklenen kemiğin dokuyla kaynaşması için beklenir.

Bu süre zarfında;

*Anestezi etkisi geçmeden ağrı kesici alınarak işlem sonrası hissedilebilecek ağrının önüne geçilmiş olunur.

*İşlem sonrasında bir miktar şişlik beklenmektedir. Operasyon biter bitmez buz uygulanmaya başlanarak bu şişliğin minimumda tutulması hedeflenir.

*İşlem bittikten sonra en az yarım saat gazlı bez tamponu ısırarak konulduğu alanda sabit tutmalısınız. Cerrahi işlemler sonrası kanamanın kontrolü ve iyileşme süreci açısından tampon önemlidir.

*Sinüsler burunla bağlantılı alanlardır. İşlemden sonra en az 4 hafta boyunca sümkürmemeniz gerekmektedir. Burnunuzu silerek temizleyebilir ancak sümküremezsiniz.

*Hapşırmamaya çalışın. Eğer hapşırmak zorunda kalırsanız oluşacak basıncı hafifletmek için ağzınız açıkken hapşırın.

*Ani basınç değişiklikleri oluşturarak sinüsler üzerinde baskı oluşturabilecek aktivitelerden uzak durun. İlk 1 ay boyunca uçağa binmeyin, tırmanış, paraşütle atlama, dalış gibi faaliyetlerden uzak durun. Doktorunuz tarafından onaylanmadıkça üflemeli çalgı çalmayın.

*İlk 2 hafta kesinlikle sigara içmeyin, pipet kullanmayın ve tükürmeyin.

*Burnunuzdan bir miktar akıntı gelebilir ve içinde sızıntı şeklinde kan görülebilir. Endişelenmeyin ama durumdan doktorunuzu haberdar edin.

*İlk haftanın sonunda dikişleriniz alınacaktır.